واقعیت افزوده به چه معناست؟

حتماً تا به حال نام فناوری واقعیت افزوده به گوشتان رسیده است. اما واقعیت افزوده چیست؟ و به چه منظور به وجود آمده است؟ واقعیت افزوده و یا همان Augmented Reality یک فناوری نوآورانه است که دنیای واقعیت را با تصاویر مجازی پیوند می دهد. هدف اصلی از به وجود آمدن این فناوری کمک به انسان برای درک بهتر مسائل است. ایده اولیه واقعیت افزوده برای اولین بار در سال 1990 توسط توماس کادل، کارمند بوئینگ مطرح شد. حال با گذشت چند دهه شاهد گسترش روز به روز این فناوری و کاربرد های فراوان آن در صنایع مختلف از مهندسی و ساخت و ساز گرفته تا بازی سازی هستیم.

واقعیت افزوده به چه معناست؟ | تهویه کارا

واقعیت افزوده و واقعیت مجازی

شاید برایتان سوال پیش آید که تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟ همانطور که قبل تر توضیح داده شد، فناوری واقعیت افزوده به تلفیق دنیای واقعیت و تصاویر مجازی پردازش شده توسط رایانه می گویند. در صورتی که واقعیت مجازی به طور کامل دنیای واقعیت و هر آن چه که در ذهن طراح است را به وسیله دستگاه های شبیه ساز و رایانه به تصویر کشیده و شبیه سازی می کنند.

کاربرد واقعیت افزوده در صنایع

از دغدغه های مهندسان و طراحان در گذشته ارائه محصول و یا طرح نهایی به صورت نمونه و با هزینه پایین بوده است. در این اواخر ماکت ها در این زمینه مورد استفاده قرار می گرفتند که ایرادات و نواقص بسیاری داشتند. واقعیت افزوده امروزه به کمک مهندسان و طراحان آمده است و می توان با استفاده از آن طرح های پروژه را پیش از اجرا بررسی نمود و در صورت نیاز به رفع عیب و نواقص آن ها پرداخت. در واقع می توان گفت واقعیت افزوده به جایگزینی مناسب و کم هزینه برای ماکت ها و نمونه های اولیه محصولات در بسیاری از پروژه ها بدل شده است.

واقعیت افزوده در ایران

با پیشرفته تر شدن واقعیت افزوده و دسترسی راحت تر به این فناوری شاهد آن بودیم که پای این فناوری محبوب به کشور عزیزمان ایران نیز باز شد و در بسیاری از صنایع داخلی مورد استفاده قرار گرفت.

واقعیت افزوده و تهویه کارا

در دنیای امروز تمامی کسب و کار ها سعی دارند تا به نحوی از تکنولوژی و فناوری های روز به جهت ارتقاء خود و افزایش سطح درآمدشان استفاده نمایند. بسیاری از فروشگاه های اینترنتی با استفاده از افزونه های AR (واقعیت افزوده) از این فناوری به جهت بازاریابی و جذب مخاطبان بیشتر استفاده می کنند. در این بین گروه صنعتی تهویه کارا نیز با استفاده از این فناوری سعی نموده تا برخی از محصولاتش را به صورت واقعیت افزوده در وبسایت خود قرار دهد تا مشتریان بتوانند تصویری درست و واقع گرایانه از محصول را در نظر داشته و پس از بررسی های لازم آن را تهیه نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up