فیلتر هپا چیست؟

فیلتر هپا برای اولین بار در جنگ جهانی دوم و با هدف حذف و فیلتر ذرات رادیو اکتیو تولید شد و بعد ها در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار گرفت. واژه ی انگلیسی HEPA در اصل مخفف عبارت High Efficiency Particulate Air و به معنی تصفیه ذرات هوا با راندمان بالا می باشد. امروزه فیلتر هپا کاربرد های فراوانی در صنایع دارد از لوازم خانگی همچون استفاده در جارو برقی ها گرفته تا به کاربرد های صنعتی و پزشکی، همچون استفاده در سیستم تهویه اتاق عمل و بیمارستان ها، از این فیلتر اغلب در دستگاه هایی که با مکش و یا دمش هوا سر و کار دارند استفاده می شود.

ساختار فیلتر هپا

برای تولید فیلتر هپا از موادی همچون فایبرگلاس، پوشال، حصیر، پنبه و برخی مواد این چنینی استفاده می شود. در ساخت فیلتر هپا الیاف مواد با ضخامتی در حدود 0.5 تا 2 میکرون که با چشم انسان قابل مشاهده نمی باشد، در هم بافته می شوند. بافت به دست آمده از این الیاف منافذ بسیار کوچکی درون خود دارد که سبب می شود جریان هوا از آن عبور کرده و ذرات و آلودگی های بزرگ تر از 0.03 میکرون درون فیلتر باقی بماند. این امر بدین معناست که فیلتر هپا می تواند اغلب باکتری ها، ویروس ها، ذرات معلق و بسیاری از آلودگی های هوا را به طور کامل فیلتر کند. جالب است بدانید که بر اساس تحقیقات صورت گرفته فیلتر هپا بیمارستان قادر است ویروس کرونا را نیز جذب نماید.

جذب ویروس کرونا توسط فیلتر هپا | تهویه کارا

بزرگترین مزیت فیلتر هپا

فیلتر هپا به خوبی از پس فیلتر هوا برآمده و هوا را عاری از هر گونه آلودگی می نماید. اما کارایی فیلتر هپا به این جا ختم نمی شود و به واسطه ساختاری که دارد می توان آن را تا نمود که در این صورت لایه های بیشتری از این فیلتر در کنار هم قرار می گیرند و این قابلیت بزرگترین مزیت فیلتر هپا به شمار می رود و سبب افزایش راندمان و طول عمر فیلتر هپا می شود. امروزه اغلب این فیلتر را به صورت آکاردئونی تا زده و در دستگاه های تهویه به کار می برند. می توان با این روش تا زدن بیش از 40 متر فیلتر هپا درون یک دستگاه 1 متری جای داد.

ویژگی های فیلتر هپا

فیلتر هپا با توجه به شکل و ساختار دستگاهی که باید در آن به کار برده شود به شکل های ورقه ای، مستطیلی، استوانه ای، دایره ای و… طراحی و تولید می شود. فیلتر هپا قابل شستشو نیست و می بایست آن را به موقع پس از پایان عمر فیلتر با فیلتر جدید تعویض نمود. اما باز با این حال با کمی تکاندن و هواگیری درون آن می توان کمی بیشتر از آن استفاده نمود که به هیچ وجه مخصوصاً زمانی که فیلتر برای شرایط حساس مانند موارد پزشکی و در سیستم تهویه بیمارستان مورد استفاده قرار میگیرد توصیه نمی شود.

انوع فیلتر هپا

فیلتر های هپا بر اساس نوع، کلاس و درصد فیلتراسیون ذرات با قطر 0.03 میکرون با یکدیگر تفاوت دارند که همین تفاوت سبب شده تا کاربرد اصلی آن ها مشخص شود. برخی برای مصارف صنعتی به کاربرده می شوند، برخی در ساخت لوازم خانگی همچون جارو برقی و از با کیفیت ترین نوع آن ها در مصارف پزشکی و بیمارستان ها استفاده می شود. میتوان گفت از مهم ترین کاربرد فیلتر هپا استفاده آن به عنوان فیلتر هپا بیمارستان است. در تصویر زیر می توانید جدول انواع فیلتر های هپا را مشاهده کنید.

جدول فیلتر هپا | تهویه کارا

فیلتر هپا بیمارستان

می توان گفت دو نوع فیلتر هپا H13 و فیلتر هپا H14 قادرند به طور کامل ذرات هوا را فیلتر کنند. که برای تهویه مطبوع بیمارستان بسیار مناسب است و اغلب بیمارستان ها از این دو کلاس فیلتر برای دستگاه تصفیه هوا هپا خود استفاده می نمایند. بیمارستان ها در بخش های حساسی همچون اتاق عمل، اتاق ایزوله، اتاق ICU و دیگر بخش های حساس موظف به خرید و استفاده از فیلتر هپا بیمارستانی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up