بررسی استاندارد های تهویه اتاق عمل

اهمیت تهویه محیط  در دنیای امروزی بر هیچ کس پوشیده نیست. چه محیط خانگی باشد چه صنعتی و یا آزمایشگاهی و… باید تهویه در آن به طور اصولی رعایت شود. زیرا تهویه به طور مستقیم با سلامت انسان مرتبط است و با هر دم و بازدم می تواند تاثیرات مثبت و یا منفی بر بدن انسان بگذارد. ما در این مقاله قسط داریم تا به بررسی استاندارد های لازم تهویه اتاق عمل بپردازیم.

اهمیت تهویه اتاق عمل

مهم ترین و حساس ترین بخش هر بیمارستانی اتاق عمل آن بیمارستان است. بدن بیمار حین عمل مخصوصاً عمل هایی که لازمه آن جراحی و باز شدن لایه های پوست باشد، بسیار آسیب پذیر است به گونه ای که کوچکترین ذرات آلودگی و باکتری ها می توانند با نفوذ به نقاط حساس بدن سبب به خطر افتادن جان بیمار شوند این مسئله در بیمار هایی که دارای ناراحتی های تنفسی و حساسیت های مرتبط هستند، خطرات دو چندانی دارد. از طرف دیگر گاز های بیهوشی که برای عمل به کار برده می شوند برای جراحان و پرسنل اتاق عمل مضر بوده و در کوتاه مدت و بلند مدت تاثیرات گوناگونی بر بدن آن ها دارند.

پارامتر های لازم در تهویه اتاق عمل

پارامتر های بسیاری در جهت هر چه بهینه تر شدن تهویه اتاق عمل وجود دارد و روز به روز به کمک تکنولوژی و مهندسین بر این پارامتر ها افزوده می شود. ما در این بخش به برخی از اساسی ترین پارامتر های تهویه اتاق عمل اشاره می کنیم که لازمه بهترین نوع تهویه استاندارد در اتاق عملهستند.

  • کیفیت هوای مطلوب

از مهم ترین بخش های تهویه اتاق عمل می توان به فیلتراسیون (صافش) اشاره کرد. استفاده از فیلتر های مناسب و مخصوص اتاق عمل همانند فیلتر هپا اتاق عمل، کمک می کند تا محیط عاری از هر گونه آلودگی، ذرات، باکتری و میکروب شود. سیستم های تهویه بیمارستانی حداقل دارای دو لایه فیلتر هستند که در لایه اول 30 درصد و در لایه دوم بیش از 90 درصد آلودگی ها فیلتر می شوند.

تست و بررسی فیلتراسیون اتاق عمل | تهویه کارا

  • کنترل فشار، دما و رطوبت

با توجه به اهمیت تهویه مناسب اتاق عمل در این زمینه تحقیقات علمی متعددی صورت گرفته تا بتوان بهترین شرایط را فراهم نمود. در طی این تحقیقات محققین پی بردند که کنترل فشار، دما و رطوبت اتاق عمل می تواند از ورود آلاینده ها و رشد باکتری ها جلوگیری کند به علاوه آزمایشات نشان داده است که شرایط استاندارد تهویه اتاق عمل به بهبود سریع تر بیماران نیز کمک می کند. به طور مثال رطوبت محیط اتاق عمل باید زیر 68 درصد باشد تا از رشد باکتری ها جلوگیری نماید. دمای اتاق عمل نیز می بایست در حالت استاندارد بر روی 22 درجه سانتی گراد حفظ شود.

نظارت بر فشار اتاق عمل با دستگاه فشار سنج | تهویه کارا

  • تعویض هوا محیط

به منظور ایجاد تهویه مناسب در اتاق عمل، هوا تازه به وسیله سیستم تهویه اتاق عمل و هواساز از دریچه اتاق عمل تعبیه شده در سقف وارد و هوای آلوده اتاق از دریچه هایی نزدیک کف خارجمی گردد. نیاز است که این عمل بین 15 تا 25 بار در ساعت انجام شود تا شرایط استاندارد تهویه اتاق عمل حاصل گردد.

  • استفاده از سیستم تهویه و هواساز مناسب

از لازمه های اصلی هر اتاق عمل می توان به برخورداری از سیستم تهویه مناسب اشاره نمود. خوشبختانه امروزه سیستم های تهویه بسیار پیشرفته شده اند و تنها دغدغه ی باقی مانده، انتخاب سیستم تهویه مناسب محیط اتاق عمل است.

خدمات ما در تهویه کارا

همان طور که گفته شد نکات بسیاری در رعایت استاندارد های تهویه اتاق عمل وجود دارد. گروه صنعتی تهویه کارا با سال ها سابقه در زمینه تامین تجهیزات تهویه مطبوع و راه اندازی سیستم های تهویه از 0 تا 100 همراه شماست. شما می توانید برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up