چگونه دریچه کولر آبی را تمیز کنیم؟

شاید برای شما نیز پیش آمده، زمانی که کولر را روشن می کنیم اکثر اوقات مقداری گرد و خاک به همراه اون نسیم خنک اولیه وارد خانه شده و روی اثاثیه منزل می نشیند. برای برخی از افراد این مسئله اهمیت زیادی ندارد. اما برای افرادی که به تمیزی اثاثیه منزل و یا گرد و خاک حساسیت دارند، مانند کابوسی در بیداری است. ما در این مقاله به نحوه جلوگیری از ورود خاک به خانه، اهمیت تمیز کردن دریچه کولر و ابعاد استاندارد دریچه کولر آبی می پردازیم.

چگونه دریچه کولر آبی را تمیز کنیم؟ | تهویه کارا

فیلتر گرد و خاک کولر آبی

اولین قدم برای جلوگیری از ورود خاک به خانه از طریق دریچه کولر استفاده از فیلتر گرد و خاک کولر آبی و یا دریچه کولر آبی استاندارد است. فیلتر گرد و خاک کولر آبی در انواع مختلفی تولید می شود و دور حلزونی کولر نصب می شود. فیلتر گرد و خاک کولر آبی علاوه بر تمیز نگهداشتن حلزونی و محیط اتاقک کولر از ورود گرد و خاک به منزل نیز جلوگیری می کند. استفاده از تجهیزات هوارسانی و تهویه مطبوع استاندارد سبب می شود که گرد و خاک به راحتی به داخل منزل نفوذ نکند. می توان گفت استفاده از فیلتر گرد و خاک و تجهیزات استاندارد بهترین راهکار برای اینکه چگونه دریچه کولر آبی را تمیز کنیم؟ است.

تمیز کردن قسمت های مختلف کولر

به منظور جلوگیری از ورود گرد و خاک به منزل نیاز به کار های پیشگیرانه داریم. یکی از این کار ها سرویس و شستن کولر و تمیز کردن کانال کولر قبل از استفاده است. در ادامه به صورت قدم به قدم بخش های مهمی که باید به آن ها رسیدگی شود را توضیح می دهیم.

 تمیز کردن حلزونی کولر آبی

به بخشی از کولر آبی که محل قرار گیری پروانه و تسمه کولر است حلزونی کولر می گویند. می بایست به منظور جلوگیری از ورود گرد و خاک از حلزونی کولر به کانال هوا کولر و سپس از طریقه دریچه کولر به منزل، حلزونی کولر هنگام سرویس شسته شود تا از گرد و خاک پاک شود.

تعویض و یا شستشوی پوشال های کولر

پوشال ها در کولر آبی محلی مناسب برای تجمع گرد و خاک هستند و در فصل هایی مانند زمستان که از کولر استفاده نمی شود مملو از گرد خاک می شوند. به همین منظور و برای جلوگیری از انتقال این گرد و خاک به منزل می بایست هنگام سرویس کولر پوشال ها نیز شسته شوند بهتر است پوشال ها هر دوسال یکبار تعویض شوند. توصیه ما به شما استفاده از پوشال های سلولزی است که علاوه بر جلوگیری از ورود گرد و خاک به کولر رطوبت را نیز به خوبی حفظ می کنند.

بررسی برزنت و تمیز کردن کانال کولر

برزنت کولر در واقع متصل کننده اصلی کولر به کانال کولر و هدایتگر باد کولر به درون کانال کولر است. برزنت کولر ممکن است دچار فرسودگی و پارگی شود که در این صورت باید تعویض گردد اما ما همچنان نباید اجازه دهیم که گرد و خاک درون برزنت کولر جمع شود. در نهایت می رسیم به کانال کولر که هدایتگر هوا به درون منزل است و در صورت نفوذ گرد و خاک به کانال کولر آخرین سنگر پیش روی آن دریچه کولر است. به همین منظور باید علاوه بر جلوگیری از نفوذ گرد و خاک به کانال کولر در صورت امکان و دسترسی درون کانال به صورت دوره ای تمیز شود پیشنهاد ما به شما این است که این کار را به عهده نظافت کاران حرفه ای بسپارید.

دریچه کولر

حال وقت این رسیده است که بگوییم. چگونه دریچه کولر را تمیز کنیم؟ پس از اطمینان کامل از تمیزی اجزای کولر همانند حلزونی، پوشال ها، برزنت و کانال هوا، برای جلوگیری از ورود حداقلی گرد و خاک به منزل باید یک حوله مرطوب را در مقابل دریچه کولر قرار داده و کولر را روشن کنیم. با این روش گرد و خاک باقی مانده کولر نیز به حوله جذب می شوند و با شستن حوله از بین می روند. اما کار تمام نشده و می بایست دریچه کولر را نیز تمیز کنیم برای این کار باید با توجه به جنس دریچه کولر از یک پارچه مناسب خیس و یا خشک استفاده نماییم.

نکاتی که بهتر است در تمیز کردن دریچه کولر رعایت شوند.

  • بهره گرفتن از حوله مرطوب مناسب و یا گردگیر های مخصوص دریچه کولر می تواند سبب سهولت در تمیز کردن دریچه کولر شود.
  • استفاده از نردبان و یا چهار پایه مناسب، به این دلیل که اغلب دریچه کولر در ارتفاع قرار دارد، توصیه ما این است که از نردبان و چهار پایه مناسب با ارتفاع محل نصب دریچه کولر استفاده شود.
  • هنگام گردگیری و تمیز کردن دریچه کولر بهتر است عینک های محافظ چشم استفاده کنید تا از ورود گرد و خاک به چشمانتان جلوگیری شود.
  • استفاده از مسدود کننده دریچه کولر، در نهایت می توانید در فصل های سرد سال که نیاز به استفاده از کولر ندارید برای جلوگیری از ورود گرد و خاک از آن به درون منزل و هدر رفت گرما از مسدود کننده دریچه کولر استفاده کرده و دریچه کولر را مسدود کنید.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up